خبرها
ویژه نامه علامه امینی در سفینه
یکشنبه 21 اردیبهشت 1393 ساعت 01:10 ق.ظ
سی و هشتمین شماره مجله سفینه، فصلنامه تخصصی مطالعات قرآن و حدیث، ویژه علامه امینی منتشر شد. در این شماره تعلیقات علامه آیة الله شیخ محمدرضا جعفری بر الغدیر، همچنین استدراکات محقق طباطبائی بر شهداء الفضیلة به چاپ رسیده است.
انتشار تاریخ ایران شانزده جلدی در هفته آینده
پنجشنبه 18 اردیبهشت 1393 ساعت 01:51 ب.ظ
رییس دائرة المعارف بزرگ اسلامی از تدوین مجموعه ۱۶ جلدی تاریخ ایران که هفته آینده آماده چاپ می شود، خبر داد و گفت: در این مرکز یک تاریخ ۱۶ جلدی با نام «تاریخ ایران» تدوین شده است که هفته آینده آماده چاپ می شود. این مجموعه یک اثر فاخر ملی است.
نمایه سفینه تبریز منتشر شد
چهارشنبه 17 اردیبهشت 1393 ساعت 04:18 ب.ظ
نمایه اثر ارزشمند سفینه تبریز استخراج و از سوی کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی منتشر شد.
جشن نامه دکتر فتح الله مجتبایی با چند مقاله در حوزه تشیع
چهارشنبه 17 اردیبهشت 1393 ساعت 03:30 ب.ظ
جشن نامۀ دکتر فتح الله مجتبایی به کوشش دکتر علی اشرف صادقی و ابوالفضل خطیبی از سوی نشر هرمس به تازگی منتشر شده است.
سی و یک جلد از فنخا در نمایشگاه کتاب تهران
دوشنبه 8 اردیبهشت 1393 ساعت 03:37 ب.ظ
امسال در بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران سی و یک جلد از مجموع چهل جلدی فهرستگان نسخ خطی ایران «فنخا» توسط غرفه کتابخانه ملی عرضه می‌شود.
برگزاری نشست «مطالعات قرآنی، وضعیت حال، چشم‌انداز آینده»
یکشنبه 7 اردیبهشت 1393 ساعت 06:28 ق.ظ
گروه مطالعات قرآنی و حدیث پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی اولین نشست از سلسله نشست‌های تخصصی خود را با عنوان «مطالعات قرآنی، وضعیت حال، چشم‌انداز آینده» و با حضور جناب آقای دکتر احمد پاکتچی برگزار می‌کند.
پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی واقع در بزرگراه کردستان، نبش خیابان ۶۴ غربی است.
مراسم نکوداشت دکتر پرویز اذکایی برگزار می شود
شنبه 6 اردیبهشت 1393 ساعت 12:05 ب.ظ
مراسم نکوداشت مقام علمی دکتر پرویز اذکایی توسط انجمن ایرانی در سازمان اسناد کتابخانه ملی برگزار می شود.
مکان: بلوار میرداماد، انتهای خیابان شهید حصاری، ساختمان اسناد و آرشیو کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران، طبقه همکف، سالن همایش ها.
شماره پنجم «کتاب شیعه» منتشر شد
چهارشنبه 3 اردیبهشت 1393 ساعت 11:51 ق.ظ
شماره پنجم دوفصلنامه کتاب شیعه از سوی مؤسسه کتابشناسی شیعه منتشر شد.
فهرست این شماره از این قرار است:...
ادامه درس تفسیر سوره مریم در سال جدید
پنجشنبه 21 فروردین 1393 ساعت 01:20 ب.ظ
بنیاد محقق طباطبائی در ضمن سلسله نشست های علمی خود، در آبان ماه سال ۱۳۹۰ اقدام به برگزاری جلسه هفتگی تفسیر قرآن توسط جناب حجة الاسلام والمسلمین سید محمد طباطبائی یزدی نمود و تفسیر سوره مریم مبنای بحث قرار گرفت.
جلسات سال جاری از بیست و چهارم فروردین آغاز شده و هر هفته یک شنبه ها، رأس ساعت هشت و نیم شب، در محل سالن کتابخانه محقق طباطبائی برگزار خواهد شد.
جلد چهل و دوم فهرست نسخه های خطی کتابخانه آیة الله العظمی مرعشی نجفی، تقدیم به محقق طباطبائی
شنبه 12 بهمن 1392 ساعت 05:10 ب.ظ
جلد چهل و دوم فهرست نسخه های خطی کتابخانه آیة الله مرعشی نجفی در معرفی چهارصد نسخه از شماره ۱۶۵۰۱ تا ۱۶۹۰۰ شامل ۹۲۳ اثر در ۸۵۶ صفحه وزیری به چاپ رسیده است. این جلد از فهرست به روان پاک استاد محقق سید عبدالعزیز طباطبایی اهدا شده است. در آخر فهرست نمایه های عنواین کتاب ها ،پدید آوران ، کاتبان ، محل کتابت درج شده و نمونه هایی از تصاویر نسخه های نفیس ضمیمه شده است.
ارجنامه علامه محقق سید عبدالعزیز طباطبائی منتشر شد
دوشنبه 9 دی 1392 ساعت 08:10 ب.ظ
در سیزدهمین آیین بزرگداشت حامیان نسخ خطی از دو شخصیت نامدار،‌ یعنی استاد زنده‌یاد آیت‌الله سید عبدالعزیز محقق طباطبایی یزدی و نیز دکتر سید محمد دبیرسیاقی، به عنوان نسخه پژوهان برگزیده، تجلیل شد. به همین مناسبت کتابی با عنوان «ارجنامه علامه محق سید عبدالعزیز طباطبائی» منتشر شد
گزارش همایش رونمایی از کتاب المقاصد العلیة
شنبه 14 اردیبهشت 1392 ساعت 05:50 ب.ظ
همایش رونمایی از کتاب المقاصد العلیة تألیف علامه امینی، امروز در قم برگزار شد. در این همایش چند سخنرانی علمی درباره کتاب و آراء علامه امینی ایراد شد.
امین شریعت منتشر شد
شنبه 14 اردیبهشت 1392 ساعت 04:51 ب.ظ
امین شریعت، ویژه نامه رونمایی از کتاب «المقاصد العلیة» شامل مقالات و گفتگوهایی درباره این کتاب و درباره نویسده آن علامه امینی، از سوی بنیاد محقق طباطبایی منتشر شد.
همایش رونمایی از اثر جدید علامه امینی، برگزار می شود
سه شنبه 10 اردیبهشت 1392 ساعت 02:31 ب.ظ
بنیاد محقق طباطبایی همایش رونمایی از کتاب المقاصد العلیة را برگزار می کند. این اثر در روز چهاردهم اردی بهشت با قرائت پیام آیة الله العظمی سبحانی و سخنرانی تنی چند از محققان و با حضور اهل قلم و پژوهشگران حوزه دین، رونمایی خواهد شد.
انتشار کتابی تازه از علامه امینی (ره)
جمعه 25 اسفند 1391 ساعت 01:46 ب.ظ
المقاصد العلیة في المطالب السنیة، کتابی است که علامه امینی رضوان الله علیه، آن را در حدود شصت سال پیش از این نوشته و اکنون برای اولین بار منتشر شده است. این اثر در بیان تفصیلی چهار آیه از آیات قرآن کریم تألیف شده است.