خبرها
صفحه اصلی   /   خبرها   /   کتاب و نشر   /   جلد چهاردهم فهرست نسخه‌های خطی کتابخانه ملی ملک منتشر شد
دوشنبه 12 خرداد 1393 ساعت 03:26 ب.ظ
جلد چهاردهم فهرست نسخه‌های خطی کتابخانه ملی ملک منتشر شد
جلد چهاردهم فهرست نسخه‌های خطی کتابخانه ملی ملک منتشر شد
جلد چهاردهم فهرست نسخه‌های خطی کتابخانه و موزه ملی ملک نوشته سید محمدحسین حکیم، منتشر شد.
در این جلد، معرفی ۲۶۰ دستنویس مشتمل بر ۷۲۳ عنوان آمده است که پیشتر فهرست نشده بودند.
کتابخانه ملی ملک، موقوفه آستان قدس رضوی است که مؤسس آن مرحوم حاج حسین ملک به آن آستان مبارک وقف نمود.
بنا به گزارش فهرستنگار این مجلد، در مقدمه کتاب فهرستنویسی نسخه های این کتابخانه را مرحوم ملک در سال ۱۳۴۴ ش. به ایرج افشار و محمدتقی دانش‌پژوه سپرد. آنان نیز گروهی را گرد آوردند و با همکاری پرویز اذکایی، حسین بنی آدم، ابراهیم دیباجی، محمدعلی شیخ، محمد شیروانی، مهدی قمی‌نژاد، مشتاقی، علینقی منزوی، و مخصوصاً سید محمدباقر حجتی و احمد منزوی در چند مرحله کار را به سرانجام رساندند. اما وجود بعضی اغلاط و اجمال فهرست، مطابق پسند واقف کتابخانه قرار نگرفت و سهیلی خوانساری ـ رئیس کتابخانه ـ نیز مخالف آن بود. جمع این اسباب باعث شد تا ملک از انتشار فهرست در آن زمان جلوگیری کند و مقدر بود انتشارش به بعد از حیات بانی کتابخانه موکول شود. مشخصات نسخه‌ها در ۹ جلد شامل یک جلد معرفی دستنویس‌های عربی و ترکی، ۳ جلد دستنویس‌های فارسی و ۵ جلد فهرست مجموعه‌ها و جنگ‌ها بین سالهای ۳۱۵۲ تا ۱۳۷۱ ش. و مجلدات نمایه (شامل جلد ۱۰ ـ ۱۳) بین سالهای ۱۳۷۲ ـ ۱۳۸۰ ش. منتشر شد.
امروز انتشار این جلد به عنوان چهاردهمین مجلد فهرست این کتابخانه بزرگ، حرکتی بسیار ارزشمند در شناسایی و معرفی نسخه‌های خطی موجود در این کتابخانه است. این جلد، شامل نمایه‌های فنی مفصلی است و ۹۹ نمونه از تصاویر نسخ نفیس معرفی شده در این مجلد نیز در آخر این جلد آمده است.
از جمله نفائسی که در این فهرست معرفی شده است قرآنی نفیس است که برای مظفرالدین شاه قاجار کتابت شده و شاه آن را به امین السلطان هدیه کرده است. همچنین دیوان منوچهری دامغانی به خط ملک ایرج میرزا پسر فتحعلی شاه قاجار است که برای معیر الممالک کتابت کرده است. همچنین نسخه‌ای از کلیات سعدی که از نظر خط و هنر تذهیب و کتاب‌آرایی و جلدسازی جزء نفایس هنری دوره قاجار محسوب می‌شود و به خط علینقی شیرازی ابن میرزا یوسف مذهب‌باشی است. مجموعه دعایی به خط احمد نیریزی و یک جلد قانون ابن سینا از سده ششم هجری که در کتابخانه سلاطین قطب‌شاهی هند بوده است نیز در این جلد به تفصیل معرفی شده است.
این اثر در ۶۶۰ صفحه از سوی مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک و کتابخانه تخصصی تاریخ اسلام و ایران منتشر شده است.
همچنین نگاه کنید
سید محمدحسین حکیم سید محمدحسین حکیم
کتابخانه ملی ملک کتابخانه ملی ملک
فهرست کتابهای خطی کتابخانه ملی ملک وابسته به آستان قدس رضوی فهرست کتابهای خطی کتابخانه ملی ملک وابسته به آستان قدس رضوی
آخرین خبرها