نامه‌ها
نامه استاد احمد مهدوی دامغانی به محقق طباطبائی
نامه استاد احمد مهدوی دامغانی به محقق طباطبائی
نامه استاد احمد مهدوی دامغانی به محقق طباطبائی
هو
پنجم رجب ۱۴۱۳ عظم الله اجورنا واجورکم بمصاب الامام موسی بن جعفر علیهما السلام باب الحوائج.
بعرض انور عالی میرساند، لازال دوام صحبت و سلامت و مزید توفیق و سعادت حضرتتان مطلوب ومأمول و مسؤول این دعاگو است. از طریق مرحمت و عنایت استفسار حال مخلص را فرمائید الهی شکری بدعاگوئی مشغولم و این ایام بنده همّ واحدی دارم و آنهم نسمة السحر است. یک کمی حالم خوب نیست و اشارات و اماراتی به قرب اجل به من میرسد. اکثر أعمار أمتي و من مات أقرانه قرب أوانه ندای الرحیل میدهد. رواشح را ناتمام گذاشتم تا شرح تهذیب را هم حسب الارشاد والامر حضرت عالی بر آن اضافه کنم. فعلا دو استدعا دارم، یکی آنکه وعده فرمودید نسخه‌ای از نسمة السحر را مرحمت فرمائید. خیلی ممنون و متشکرم که این لطف را هر چه زودتر عملی فرمائید. در این نسخه بعضی جاها افتادگی‌هائی مشهود شد از جمله در ضمن احوال «متنبی» ـ ورق ۴۷ مخطوطه ـ که یکدفعه از مطلب خارج میشود و بمطلب دیگری که ارتباطی به متنبی ندارد میپردازد و معلوم است که ناسخ یک یا دو صفحه را اشتباهاً انداخته و ورق زده است ـ همچنین مقدمه کتاب که چند صفحه ناقص و یا لایقرأ است این است که استدعا دارم زودتر کپی؟ آن را لطفاً مرحمت فرمائید و برای اینکه زحمت کمتری به /ص۲/ حضرت اجل عالی داده باشم از اخوی‌زاده آقای حاج شیخ علی حفظه الله تعالی وأوصله إلی مراتب الکمال ان شاء الله که در قم مشرف است و مشتغل، خواهش کردم که حضرت عالی را زیارت کند و ترتیب ارسال تصویر را بدهد. از باب اینکه میدانم حضرت اجل عالی چقدر گرفتارید، و یک بادام و هزار درویش یا یک بادام و چهل درویش. این بود که گفتم ایشان خدمت برسد.
برای نسمة یک کمی بیشتر حاشیه زدم و توضیحات بیشتری در بیان بعضی مشکلات عبارتی و تبیین بعضی از سجع‌های بسیار بارد و بی‌مزه‌ای که مؤلف محترم نسمة السحر بتقلید از سید علیخان رض. که در سلافة (از باخرزی در دمیة و هر سه باقتفا و تقلید از ثعالبی در تیمیه) کرده است اضافه کردم و مرجع اشاراتی که در سجع‌ها دارد روشن و معین کردم.
همین امروز عریضه‌ای خدمت حضرت حجة الاسلام آقای حاج آقا محمود مرعشی دامت افاضاته وبرکاته تقدیم کردم و پرسیدم آیا طبع مجلدی را که نامش را مجلد اول از نسمة السحر بگذارم که مشتمل بر تمام حرف الف است، بصورت مرغوب میتوانم از حضرت ایشان منتظر و امیدوار باشم یا خیر؟ اگر حضرتعالی ملاقاتی فرمودید تأکید فرمائید این مسأله را اثباتاً یا نفیاً روشن فرمایند که اگر جواب منفی است به بینم چه باید بکنم. طبیعی است بنده هیچ چشمداشت مادی ندارم و کتاب و زحمتم تقدیم بمقام ولایت علوی ع و هدیه به پیشگاه اعلیحضرت اقدس صاحب الزمان است و لا غیر. خواهشمندم حضرتعالی هم اگر نظری دارید مرقوم فرمائید. ایام عزت مستدام باد. ارادتمند، احمد مهدوی دامغانی
نامه آیة الله العظمی خوئی به محقق طباطبائی
نامه آیة الله العظمی خوئی به محقق طباطبائی
بسمه تعالی
جناب مستطاب حجة الاسلام آقای حاج سید عبدالعزیز طباطبائی دامت تأییداته
بعرض میرساند، انشاء الله در کمال صحت و سلامتی موفق بوده و خواهید بود. مرقوم مورخ هشتم ماه جمادی الاولی سال جاری که حاکی از استفاده سرکار از سفر لندن در خصوص مزاج بود واصل و موجب خوشوقتی گردید. مرقوم داشته بودید که نسخه خوبی از رجال شیخ طوسی قدس سره بدست آورده‌اید و استعلام نموده بودید که یک نسخه برای اینجانب ارسال دارید. این قبیل امور خیری سؤال نمی‌خواهد. لطفا ارسال دارید، موجب تشکر است. و اما وجود نسخه خوبی از رجال نجاشی، نزد اینجانب نیست، چنین نسخه‌ای در کتابخانه مرحوم آقا شیخ عبدالحسین طهرانی در کربلا بود و اینجانب از آن نسخه و بعضی از کتابهای دیگر ایشان استفاده نمودم. آقایان شیرازی و آقای نخچوانی مهدی تحیات می‌باشند. در پایان از دعا فراموشتان نمینمایم. والسلام علیکم ورحمة الله وبرکاته. في ۵ ج ۲ سنه ۱۴۰۵. الخوئی
نامه آیة الله العظمی خوئی به محقق طباطبائی
نامه آیة الله العظمی خوئی به محقق طباطبائی
بسمه تعالی
بعرض میرساند، انشاء الله در کمال صحت و سلامتی موفق بوده و خواهید بود. ضمناً خاطرنشان میسازد آنکه آقای طبسی دام تأییده اجازه ای برای یکی از آقایان کاشمر خواسته اند، لفاً ارسال میشود. اینجانب شخص مزبور را نمیشناسم و بنا بر خواسته آقای طبسی اجازه را نوشتیم. جواب نامه آقای طبسی و اجازه لفاً ارسال میشود، در صورتی که میشناسید و بمورد است جواب نامه آقای طبسی و اجازه را بمعظم له بدهید و در صورتیکه نمیشناسید تحقیق نمایید اگر اهلیت دارد اجازه و جواب نامه را تسلیم نمائید، وإلا مرجوع دارید. در خاتمه از دعا فراموشتان نمینمایم. والسلام علیکم ورحمة الله وبرکاته.
فی ۳۰ شوال المکرم سنه ۱۳۹۹
الخوئی

نامه آیة الله العظمی خوئی به محقق طباطبائی
بسمه تعالی
جناب مستطاب حجة الاسلام آقای حاج سید عبدالعزیز طباطبائی دامت تأییداته.
بعرض میرساند، انشاء الله تعالی در کمال صحت و سلامتی موفق بوده و خواهید بود. مرقوم مورخ ۲۰ ربیع الاول سال جاری که متضمن تعزیت نسبت به فاجعه مؤلمه و حادثه اسفناک رحلت ناگهانی مرحوم آیة الله مستنبط طاب ثراه واصل و موجب تسلی خاطر و تقدیر و تشکر گردید. قبلا هم نامه سرکار بمناسبت فوت والده مرحوم آقا سید جمال رحمة الله علیها نیز رسید و جواب آن ارسال شد. جواب استفتاء لفاً ارسال میشود و پنج جلد معجم مفهرس وسائل تا کنون نرسیده است. آقای نخچوانی مهدی سلام است. در خاتمه از دعا فراموشتان نمینمایم. والسلام علیکم ورحمة الله وبرکاته، فی ۲۰ ج ۱ سنه ۱۴۰۶ الخوئی
نامه آیة آلله العظمی خوئی به محقق طباطبائی
نامه آیة آلله العظمی خوئی به محقق طباطبائی
بسمه تعالی
بعرض میرساند، انشاء الله تعالی در کمال صحت و عافیت موفق بوده و خواهید بود. مرقوم مورخ پانزدهم ذیحجه سال ۹۹ واصل و موجب مسرت گردید. از زحمات شما ممنون و متشکریم. خداوند متعال شما را تأیید نماید. در خاتمه ما را از دعا فراموش نفرمائید. والسلام علیکم ورحمة الله وبرکاته. فی ۱۹ محرم الحرام سنه ۱۴۰۰ الخوئی
نامه سید محمدعلی حکیم به محقق طباطبائی
نامه سید محمدعلی حکیم به محقق طباطبائی
سماحة العلامة السید الطباطبائي دامت برکاته،
برفقة هذه القصاصة مصورات عن ترجمة ومقتل الإمام الحسین علیه السلام، وقد أشرت علی بعض المواضع بالقلم الأحمر، راجین التعلیق علیها بما یناسب عقیدتنا... فإن فیها ما یخالفها أو ما یمس بمقام الإمام علیه السلام.. کمحاولة جعل أم سلمة من أهل بیت العصمة علیهم السلام، أو جعل الإمام الحسین علیه السلام یتساب مع مروان علیه اللعنة، أو کنصیحة جابر للإمام وتلفظه بکلمات لا تصدر عن مثله إذا فرضنا کونه من الشیعة، وکذلک الحال مع ابن عباس، نرجو أن نتسلم منکم الطعن في هکذا أحادیث سنداً أو متناً في أقرب فرصة لأن مواد العدد العاشر قد أرسلت کلها إلی طهران للطبع.
کما نرجو أن تصلنا مراثي السید بحر العلوم وموضوع «ما ینبغي نشره من التراث».
هذا وتقبلوا فائق الشکر والاحترام، سائلین المولی الکریم أن یحفظکم ویطیل في عمرکم الشریف، ونسألکم الدعاء لإمام العصر والزمان عجل الله فرجه.
ابو حسن
۱۷ / ۱۲ / ۱۴۰۷

نامه محقق طباطبائی به استاد محمدتقی دانش پژوه
بسمه تعالى
۲/۲/۱۳۵۰

جناب آقاى دانش پژوه،
چندى پيش نامه‌اى تقديم شد پيرامون استدعاى عكس بردارى از دو نسخه خطى مجموعه شماره ۱۰۴۴ و شرايع شماره ۷۰۲ كه خط صاحب شرايع بر آنست. اميد است تا كنون فيلم آن تهيه و آماده شده باشد به تلفن شماره ۵۲۷۲۸ اطلاع بدهيد آقاى كلباسى بيايد فيلم‌ها را گرفته و وجه آن را بپردازد. براى كسى مى‌خواهم كه تصميم دارد شرايع را و درايه شهيد را چاپ كند و اگر از اين دو كتاب نسخه‌هاى بهترى سراغ داريد اطلاع دهيد، خيلى ممنون مي‌شوم.
فعلاً خودم هم احتياج دارم به يك نسخه عكس از معجم شيوخ سمعانى، فيلم شماره ۲۱۹ و عكس مناقب خوارزمى به نام فصول ستة و عشرين ضمن مجموعه فيلم شماره ۲۴۵۴ (فهرست فيلم‌ها، ص ۶۹۵) همه فيلم را عكس بگيرند.
دستور فرمائيد از هر يك از اين دو فيلم يك نسخه براى من چاپ كنند باز هم به وسيله تلفن با آقاى كلباسى تماس گرفته بيايند بگيرند بفرستند و وجهش را خواستيد كتاب براى شما بفرستم يا فيلم، هر چه بخواهيد يا نقدى از آقاى كلباسى بگيريد.
ديگر اينكه فيش‌هاى كتابخانه آية الله مرعشى را كه حدود دويست سيصد نسخه است پيدا كردم. كتاب‌هايى است كه در [دفتر] ششم نشريه نيامده اگر به هفتم مي‌رسد بفرستم و اگر هفتم از چاپ درآمده فورى براى من يك نسخه بفرستيد. اگر قرار است نشريه هشتم هم چاپ شود هر وقت شروع شد بنويسيد من اين فيش‌ها را بفرستم آماده است.
ديگر اينكه تحفة الفتى في تفسير هل أتى نسخه دانشگاه، شماره ۷۲۲۴ تأليف كيست؟ و مناقب ابن جوزى نسخه دانشگاه تهران شماره ۷۱۴۸ مناقب كيست؟
ديگر اينكه استدعا دارم به هر وسيله هست ما نزل من القرآن في أهل البيت نسخه مجلس سنا را فيلم گرفته براى من به وسيله آقاى كلباسى بفرستيد. فوق العاده مممنون مى‌شوم اگر اقدام جدى و فورى بفرمائيد. از قول بنده و خانم به خانم سلام برسانيد.
عبدالعزيز طباطبايى

نامه محقق طباطبائی از نجف اشرف به علامه شیخ محمدرضا جعفری در تهران
شب ۲۲ صفر ۹۳
۸ / ۱ / ۵۲
بسم الله الرحمن الرحیم
حضرت آقا حاج شیخ محمدرضا جعفری دامت برکاته.
بعرض عالی میرساند صحت و سلامت آن سرور را همیشه خواستارم. امید آنکه ملالی نداشته باشید. حال این مخلص را جویا باشید بحمد الله مزاجاً ملالی نیست و بسیار جای سرکار خالی است. علاوه بر اخلاص من و لطف شما و تماس زیادتر چند ماه اخیر و امثال ذلک چون کتابهای شما را به منزل خودم منتقل کرده ام و مقداری از آنچه محل حاجت و ضرورت روزانه بوده در اختیار است و شب و روز محل مراجعه است و آثار شما در دست است، اینست که بالاستمرار در یاد شما هستیم. تلگراف حضرتعالی رسید، جواب دادم، لابد رسیده است بآدرس سرای اقبال ۱۷ جواب دادم. بهر حال از لطف شما خیلی متشکرم گرچه استخاره ای که حاج آقای روحانی برای ماندن شما در تهران گرفته بودند بسیار خوب بود و آیه سبع بقرات سمان یأکلهن سبع عجاف بود و اگر هفت سال ریاضت بکشید به بالاترین مقام نائل می شوید ولی اگر برای شما فراهم است و تشریف بیاورید مأنوس می شویم خدمتتان و استفاده می کنیم، مخصوصاً اگر از سفر مجهول المآل یابان صرف نظر شود که زودتر درک حضور شود. نمیدانم تشخیص شما درباره ماندن چیست، والشاهد یری ما لا یراه الغائب. والسلام.
عبدالعزیز طباطبائی

آقای حاج آقا رضا امینی را خیلی خیلی سلام برسانید.
نامه محقق طباطبائی از نجف اشرف به علامه شیخ محمدرضا جعفری در تهران
نامه محقق طباطبائی از نجف اشرف به علامه شیخ محمدرضا جعفری در تهران
سه شنبه ۵ شعبان ۹۳
۱۳ / ۶ / ۵۲
بسم الله الرحمن الرحیم
جضرت آقای جعفری
بعرض عالی میرساند مدت مدیدی شد که از حضرتعالی بی اطلاعم گوئیا گرفتاری و سرگردانی و بی تکلیفی و نابسامانی و مشکلات گوناگون داخلی و غیره، خلق نامه نگاری را اگر هم بوده بکلی سلب کرده است. حق با شما است و گویا آن دوست دیگر ما آقای حاج آقا رضا امینی به همین علل نامه نمی نویسد و آقای کلانتر هم خیلی ناراحت و عصبانی است از نرسیدن نامه های ایشان. در هر صورت خوبست استثناءً گاهی با چند سطری از احوالات خود ما را باخبر سازید. نمی دانم مطبوعات مهم این دو سه ساله چیست و مخصوصا از نوع فهارسی که من ندارم چه چاپ شده است، کتابخانه ملک، کتابخانه آستان قدس جهاز عکسبرداری دارند یا نه، اگر توانستید نسخه امالی شیخ صدوق که نزد حاج میرزا علی محدث زاده است عکسبرداری کرده یا عکس یا فیلم برای بنده بفرستید خیلی ممنون می شوم. جزء اول تهذیب که نزد آقای طباطبائی صاحب میزان هست اگر عکسبرداری از آن ممکن نباشد یک نسخه چاپی اگر می شد با آن مقابله و تصحیح شود و ما هم از آن استفاده کنیم خیلی خوب بود.
نمیدانم راجع به کتابهاتان فکری و تصمیم تازه ای اتخاذ کرده اید یا نه، نظرتان چیست، تصمیم و نظرتان نسبت به کتابها هر چه هست بفرمائید عملی کنیم. اگر مایل به حمل آنها هستید فوری بنویسید تا بوسیله این سید که کتابهای آقای آخوندی و آقای حاج آقا رضا و آقای اسلامی و غیره را آورد از قرار هر گونی چهار دینار، تا فوری با او بفرستم، چون فعلاً ایشان در اینجا تشریف دارند و وسیله فراهم است. و اگر هنوز نظری به فرستادن آنها ندارید که هیچ، در منزل ما هست و برای ما زحمتی ندارد و مزاحم نیست. و اگر از بودن آنها در منزل ما هم خیلی مأنوس نیستید، چاره اش خیلی آسان است، در مدرسه سید اطاق بزرگ و بسیار خوبی است که مرحوم آقای حاج آقا باقر اخیراً ساخته است، فعلاً خالی خالی است، اگر میل دارید کتابها را بآنجا منتقل کنیم، البته برای اطمینان به حفظ و سلامت آنها بهتر است، تا تکلیف شما و آنها روشن شود. و اگر اجازه بفرمائید استفاده از آنها در داخل چهاردیواری آن اطاق متوقف بر اجازه سرکار است و استعاره خارجی بکلی ممنوع است، و وقتی هم که ان شاء الله بسلامتی خودتان تشریف آوردید همان اطاق، مکتبه حضرتعالی باشد و لازم نیست کتابهاتان را به منزل خودتان منتقل نمائید بلکه همان اطاق مرکز کار و مطالعه شما خواهد بود ان شاء الله. و اگر میل دارید صورت دقیق آنها را هم برای حضرتعالی می فرستم.
و اگر اجازه می فرمائید من یک دوره کافی لازم دارم شما در آنجا یک دوره کافی بخرید و من مال شما را بردارم، اگر نسخه شما خصوصیتی تصحیحی امتیازی ندارد.
و هر وقت هم فرضاً روی عللی نظر فروش کتابها را داشتید مرقوم بفرمائید ممکن است به یکی از کتابخانه های عمومی یکجا فروخته شود. بیش از این مزاحم نشوم. آقای اخوی، آقایان نوری، آقای کلباسی، آقای امینی و سایر دوستان را سلام میرسانید.
والسلام، عبدالعزیز طباطبائی
نامه محقق طباطبائی از قم به محمدعلی نجار
محمدعلی النجار
بسم الله الرحمن الرحیم
الشیخ محمد علی النجار المحترم
أحببت أن أعلمك أني في هذه الأيام أحاول أن أجمع بحثاَ حول حديث الطير، فإن كان في كتاب المؤتلف والمختلف أو الأسماء المبهمة من هذا الحديث شيء فارددهما إليّ لأكتب الحديث عنهما ثم خذهما.
وأما تصحيح تراثنا الرجالي فقد قرأت شطراَ منه وأنا مستمر في القراءة فيه وتسجيل الملاحظات عليه، وقد غاضني كثيراَ كما غاض كثيراَ ممن وقف عليه وقرأه ولهم أيضاَ عليه ملاحظات، ولو لم أعرفك لظننت أنه من تأليفات ابن حزم أو ابن تيمية أو ابن كثيرأو أحمد أمين أو القصيمي أو محب الدين الخطيب وأضرابهم من أعدائنا الألداء وخصومنا المعاندين لنا المهاجمين علينا.
بالله عليك لو أن أحد هؤلاء كتب في الرد علينا وتفضيحنا في هذا المجال أكان يسعه أن يهاجمنا أكثر من هذا؟! أو كان لحنه أعنف من هذا أو كان هجومه أقسى من هذا أو كان يسخر من أعلام الطائفة عبر القرون ويستهزئ بها أكثر من هذا؟!
وهذا من سوء حظ الطائفة أن تسل عليها سيفاَ شحذتها لأعدائها فما عدا مما بدا، فاقرأ قول الله تعالى يوصي هارون وموسى بشأن فرعون: قولا له قولاَ لينا. هذا بالنسبة إلى فرعون فكيف بغيره. وانظر إلى السيد شرف الدين قدس الله روحه وتأمل لحنه مع أعدائه ولهجته مع خصومه ما ألينه وألطفه وأحلاه. نعوذ بالله من شرور أنفسنا وسيئات أعمالنا ونستجير به من سوء العاقبة.
ولبئس ما جازيت به أعلام طائفتك ومشايخ مذهبك أحياءً ومواتاً. أيخيّل إليك أنك تكبر إذا حقرت كبار قومك.
عبدالعزیز الطباطبائي ۲۷ ربیع الثاني سنة ۱۴۱۰

از محقق طباطبائی به آیة الله سید جلال الدین فقیه ایمانی
نامه محقق طباطبائی از نجف اشرف به مرحوم آیة الله حاج آقا جلال الدین فقیه ایمانی
نامه محقق طباطبائی از نجف اشرف به مرحوم آیة الله حاج آقا جلال الدین فقیه ایمانی
بسم الله الرحمن الرحیم
جناب آقای فقیه ایمانی، سلامت و سعادت و موفقیت آن سرور را همیشه خواستارم. امید آنکه ملالی نداشته باشید. حال مزاجی این دعاگو بحمد الله بد نیست. چندی پیش از جناب آقای آقا شیخ محمدعلی نجار نامه ای داشتم، نوشته بود آقای حاج آقا جلال به آقایان معاودین خانه داده است، اگر آقا موافقت بفرمایند یکی هم به من داده شود، من از نظر مسکن آسوده خاطر شوم. و بنده تا به حال اصلا این موضوع را نشنیده بودم. گرچه پهلوانی و همت عالی و توفیقات شما بحمد الله بیش از اینها است و در این زمینه مطالب زیاد شنیده و می شنویم از قبیل انقاذ و احیاء جامع الأحادیث و خانه های قم و امثال آن، ولی خانه های اصفهان را نشنیده بودم، چون کارها که به قصد قربت شد نه برای تبلیغات و سر و صدا، همینطور می شود که حتی بنده هم ممکن است مسبوق نشوم. از آقای خونساری پرسیدم فرمودند بله و من خودم رفتم دیدم و عکس آنها را آوردم. بهر حال مطلب را خدمت آقا دام ظله عرض کردم، فرمودند از طرف من هیچ مانعی نیست. مکرر فرمودند از طرف من هیچ مانعی نیست. و با یک ابتهاجی فرمودند که آقای حاج آقا جلال از آقا شیخ محمدعلی خوب پذیرائی کرده است. از همه کارهای شما آقا خوشوقت است من جمله از این کار شما هم دیدم خیلی مأنوس است. در هر صورت خوشوقتیم به وجود حضرتعالی پشتیبان و پناه گاه غربا و ضعفاء. وأوصیك بهذا الغریب خیراً، گرچه شما محتاج به سفارش نیستید. گرچه نامه های اخیر شما برای آقای حاکی بود که صلاح دانستید ایشان در قم باشند و همین طور هم هست. از اینجا قرار گذاشته بودیم ایشان در قم بمانند، غرض در قم هم به یک صورتی از نظر مسکن تأمین شود تا بکلی آماده خدمت به مذهب و طائفه باشد، جزاکم الله عن أجدادکم خیراً. بنده هم اگر مجبور شدم قم را اختیار خواهم کرد که زیر سایه شما باشیم. فرمایش باشد در خدمت حاضرم. اگر امر بفرمایید یک دوره عبقات و یک جلد جامع الأحادیث با پست برای من بفرستند خیلی ممنون می شوم چون بقیه اجزاء جامع الأحادیث را دارم. محضر مبارک آیة الله آقای آقاشیخ مجتبی لنکرانی و آقایان شمس آبادی و آقای رجائی عرض سلام و اخلاص دارم. آقایان دوستان نجفی هر کدام خدمت هستند سلام میرسانم. آقای حکمی خدمتتان رسید سلام بنده را بایشان برسانید و ایشان از موقعی که اهل بیتشان بایران رفتند دیگر جواب نامه های بنده را ننوشتند ولی بنده حقوق ایشان را فراموش نخواهم کرد. والسلام.
عبدالعزیز طباطبائی

نامه محقق طباطبائی از نجف اشرف به استاد محمدتقی دانش پژوه در تهران
15/1/1350

بسمه تعالى

سرور محترم،

سلامت و صحت آن جناب را پيوسته خواستارم اميد آنكه ملالى نباشد. بنده هم بحمد الله چندى است به نجف اشرف وارد، مشغول انجام وظائف هستم هر امر و فرمايش باشد مرقوم خواهيد فرمود.
استدعا دارد فورى دستور فرمائيد از مجموعه خطى شماره 1044 كتابخانه مركزى كه در فهرست كتابخانه، ج2، ص 577 و مجلد پنجم، ص 1661 معرفى شده فيلم بردارى و فرستاده شود و هم چنين از نسخه شرايع، شماره 702 كه در فهرست كتابخانه مركزى، جلد پنجم، ص 1928 معرفى شده فيلم بردارى شود. اين دو فيلم را دستور فرمائيد كه فروى حاضر كنند و همين كه آماده شد به تلفن شماره (52728) به آقاى كلباسى تلفن فرمائيد بيايند وجه آن را پرداخته فيلم ها را گرفته به ما برسانند. خيلى ممنون مى شوم.
ديگر اينكه در چند ماه پيش خزانه غرويه را باز كردند و آقاى آقا سيد احمد اشكورى را براى شناختن كتاب هاى موجود در آنجا بردند در حدود هشتاد جلد كتاب موجود بود كه همه را ايشان صورت كرده و همه در دفتر اوقاف ثبت شد. تقريبا همان هاست كه محفوظ در جلد پنجم مجله معهد مخطوطات فهرست كرده است با قدرى كم و زياد و از جمله محيط اعظم سيد حيدر آملى يك مجلد به خط خود او موجود است و فعلا در نقشه اين هستيم كه از همه اين كتاب ها عكس بردارى كنيم.

نمى دانم از فهرست هاى كتابخانه ظاهريه كدام ها را داريد تا بقيه را اگر لازم باشد بفرستم. زياده عرض نيست.

عبدالعزيز طباطبايى


اگر نسخه از درايه شهيد ثانى بهتر از اين نسخه سراغ داشتيد آن را هم لطفا عكس بردارى فرمائيد موجب مزيد تشكر خواهد بود. آقاى افشار را سلام برسانيد. آقاى امينى سلام مى رسانند.

منتشر شده در مجلد سوم حديث عشق، به كوشش نادر مطلبى كاشانى و سيد محمدحسين مرعشى، ص ۵۹۲، كتابخانه مجلس شوراى اسلامى، تهران، ۱۳۸۲
نامه محقق طباطبائی از نجف اشرف به استاد محمدتقی دانش پژوه در تهران در تاريخ 1348 هجرى شمسى
جناب آقاى دانش پژوه،

چندى پيش نامه تقديم شد اميد است رسيده باشد. باعث تجديد مزاحمت آنكه جنابى آقاى ربانى مازندرانى از طلاب فاضل حوزه علميه نجف اشرف مدت ها است مشغول تهيه تاريخ مازندران و رجال مازندران هستند. خدمت مى رسند اميد است از هر گونه كمك و راهنمايى در اين زمينه بهره مند شوند.
جلد اول فهرست كتابخانه موزه عراق از چاپ در آمده تقديم شد. جلد اول فهرست كتباخانه آية الله حكيم چاپش تمام شده در صحافى است تقديم مى شود. تاريخ گيلان نيز به فارسى به قلم يكى از علماء حوزه نجف اشرف زير چاپ است جزء اول آن از چاپ در آمده اگر مايل باشيد بفرستم. عكس فهرست شيخ طوسى نسخه كتابخانه دانشكده ادبيات را خواسته بودم جزء مجموعه هاى حكمت است گمان مى كنم شماره اش 213 باشد اگر تا كنون تهيه نشده به آقاى بهبهانى تذكر دهيد تهيه كرده بفرستد. محل لزوم است. بيش از اين مزاحم نشوم والسلام

حاج خانم را از قول من و خانم سلام برسانيد، والسلام

عبدالعزيز طباطبايى


منتشر شده در مجلد سوم حديث عشق، به كوشش نادر مطلبى كاشانى و سيد محمدحسين مرعشى، ص ۵۹۱، كتابخانه مجلس شوراى اسلامى، تهران، ۱۳۸۲
نامه محقق طباطبائی از نجف اشرف به استاد محمدتقی دانش پژوه در تهران
29/7/1348

جناب آقاى دانش پژوه،

اميد است تا نامه من مى رسد شما به سلامت از سفر برگشته باشيد و اميدوارم در اين سفر بسيار خوش گذشته باشد. حال ارادتمند را جويا باشيد الحمد لله ملالى نيست. فهرست كتابخانه موزه عراق يك جلد چاپ شده يك نسخه براى شما خريده ام يكى از دوستانم مى رفت سوريه سفارش كردم يك دوره فهرست كتابخانه ظاهريه براى جناب عالى بفرستد. جلد اول فهرست كتابخانه آيةالله حكيم نزديك است از چاپ در آيد تقديم مى شود. اخيرا كتابى چاپ شده پيرامون نفائس كه در خزينه حضرت اميرالمؤمنين عليه السلام موجود است و مشروحا محتويات موزه را شرح داده و عكسبردارى كرده يعنى كليشه كرده ولى راجع به كتاب در آن من چيزى نديدم. هنوز تفصيلا نخوانده ام قيمتش هم پنجاه تومان است اگر مايل باشيد يك نسخه بفرستم.
و اما كتاب خير الرجال در شرح حال رجال و رواة من لا يحضر[ه الفقيه] است به همان ترتيب كه در كتاب نام آنها آمده است نه مرتب به حروف. در مقدمه فوائد رجالى و مربوط به ملل و مذاهب و مطالب ديگر دارد. نسخه به خط زيبا و درشت در حدود ششصد برگ است. در آخر نسخه آمده: «وكتب هذه الاحرف مؤلف هذا الكتاب الكبير الضعيف المسكين الفقير إلى باب الله الغني بهاء الدين محمد بن شيخ ملا على شريف اللاهيجي».
(اين نوشته منحنى نيز در همچين موردى در نسخه هست): «هذا منقول عن خط المؤلف شكر الله سعيه وكاتبه محمد عادل».
نسخه قرن يازده است گويا در زمان مؤلف و از روى خط او نوشته شده و شايد تصحيحات و حواشى به خط مؤلف باشد. نسخه بسيار پاكيزه اى است اگر خدا توفيق داد از روى آن عكس مى گيرم يك فيلم هم براى دانشگاه خواهم گرفت به شرط آنكه آقاى افشار بدرفتارى نكند و دماغ ما را نسوزاند.
در آغاز نسخه فهرست مطالب و نامها آمده:
آغاز كتاب: «نحمدك اللهم يا من كان باب رحمة محط رحال رجال لا تلهيهم تجارة ولا بيع...».
در نشريه كتابخانه مركزى، جلد 3، ص 412، آمده: «زهر الرياض گويا از ميرزا محمدعلى اردوبادى نجفى زاده 1312 ... نستعليق 1286 در رشت» اگر تاريخ نسخه 1286 است چگونه از آقاى اردوبادى خواهد بود؟
و در نشريه، 5:514 آمده: «شرح المواقف سيد شريف گرگانى مورخ 700» با تاريخ مير سيد شريف سازگار نيست.
و هم چنين در نشريه، 3:76 حجية المظنة كه در آن از السيد الاستاد وجدى فى رسالة الاستصحاب وجدى العالمة البهبهانى ووالدى العلامة فى رسالة فى الشهرة ياد شده با همه اين شواهد اين رساله از ميرزا ابوالمعالى كلباسى دانسته شده در صورتى كه واضح است اين رساله حجية مظنة سيد محمد مجاهد است كه مقلاد نام دارد و با كتاب مفاتيح مؤلف چاپ شده و نسخه خطى مقلاد در كتابخانه اميرالمؤمنين هست و صاحب رياض هم خواهرزاده وحيد بهبهانى بوده و هم داماد بهبهانى بوده بنابراين وحيد بهبهانى جد سيد محمد مجاهد صاحب اين رساله مى شود و رساله بهبهانى در استصحاب نيز در كتابخانه اميرالمؤمنين هست.
يكى از دوستان دانشجوى بغداد، تبريزى است و تز دانشگاهش تحقيق كتاب وافيه سيد ركن الدين حسن بن محمد بن شرفشاه گرگانى است كه در شرح كافيه ابن حاجب است. استدعا مى شود نسخه هاى خطى آن را معرفى بفرمائيد. نسخه تبريز كتابخانه ملى مورخ 783 است نمى دانم فيلم آن در كتابخانه دانشگاه هست يا نه و آيا قديم تر از اين نسخه جايى هست يا نه؟ جواب زودتر مرقوم بفرمائيد فقط يك برگ يادداشت باشد بدون امضاء و تاريخ هم بفرستيد كافى است. من مى شناسم. سلام من و خانم را به حاج خانم برسانيد. آقاى افشار را سلام برسانيد، والسلام.

عبدالعزيز طباطبايى


منتشر شده در مجلد سوم حديث عشق، به كوشش نادر مطلبى كاشانى و سيد محمدحسين مرعشى، ص ۵۸۹، كتابخانه مجلس شوراى اسلامى، تهران، ۱۳۸۲
نامه علامه سعید اختر رضوی از تانزانیا به محقق طباطبائی
۹ / ذوالحجة / ۱۴۰۴ هـ

سماحة العلامة المحقق حجة الاسلام والمسلمين آقاى السيد عبدالعزيز الطباطبائى دامت بركاتهم
سلام عليكم ورحمة الله و بركاته

ما اينجا دو هفته قبل رسيديم بحمد الله تعالى ـ در دوران قيام ايران از الطاف شما تا چه حدى بهره ور شديم كه زبان قلم از اداى شكر آن عاجز است ـ و قابل ذكر اين است كه تمام كتب را (كه جناب عالى و دوستان بمن داده بودند) همراه خودمان بهندوستان و تانزانيا آورديم والحمد لله على ذلك ـ درين ضمن عرض مى شود كه كتابهائى كه در ماه جمادى الاولى از قم بهندوستان بذریعه پست ارسال شده بود الآن آنجا رسيده ولى كتابهائى كه در آن هنگام و نيز در ماه شعبان به تانزانيا ارسال كرده بودند هنوز نه رسيده ـ
درين پاكت اسمائی كتب براى تكمله الذريعه (از حرف «ر» تا «ل») ارسال مى شود ـ
سلام و دعا از بنده به آقازاده و دوستان برسانيد ـ
اجازهء آية الله سيستانى دام ظله يك طالب پاكستانى (آقاى خواجه محسنى) اينجا آوردند و بمن رسيد ـ
والسلام عليكم ورحمة الله وبركاته فقط

احقر، سعيد اختر
از محقق طباطبائی به سید محمد جزائری
نامه محقق طباطبائی به سید محمد جزائری
نامه محقق طباطبائی به سید محمد جزائری
بسم الله الرحمن الرحیم
جناب مستطاب عماد الأعلام رکن الإسلام آقاى آقا سید محمد جزائرى دام عزه و توفیقه
بعرض عالى میرساند صحت و سلامتى و توفیق و سعادت آن جناب را همیشه خواستارم. امید آنکه هیچگونه ملالى و نقاهتى رخ نداده باشد. حال این دعاگو را خواسته باشید لله الحمد ملالى نیست. بارى چندى پیش مجموعه بخط آقاى حاج شیخ آقابزرگ طهرانى دام ظله در نزد خود ایشان دیدم و معلوم شد متعلق بجنابعالى است و دیدم پیرمرد خیلى خوشحال است که این مجموعه مفقوده پیدا شده و خیلى دل بسته است بآن. اکنون حضرتعالى مانعى ندارید خوبست این مجموعه از ایشان گرفته نشود و در نزد خود ایشان بماند که اولى الناس بآن هستند و بنده حاضرم هر قیمت که خریده اید یا هر قیمت که مى فروشید وجهش را تقدیم کنم بهر وسیله و به هر کس که مى فرمائید بپردازم. ضمنا اگر کتابهاى خطى دیگرى هم باشد براى فروش لیست آن و قیمتهاى آنها را براى ما بفرستید ممکن است کتابخانه امیرالمؤمنین علیه السلام خریدار باشد.
بیش از این عرضى نیست.
عبدالعزیز طباطبائى

ثبت نام در خبرنامه